This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

logo4

  • sg1.jpg
  • sg2.jpg
  • sg3.jpg
  • sg4.jpg
  • sg5.jpg
  • sg6.jpg

flaga-francji-ruchomy-obrazek-0014

        Jacob Lang, żołnierz  Landsturm Infanterie Bataillon  Hagenau, spędził na wojnie trzy lata. Miał szczęście, że przeżył i wrócił do domu. Wojenny szlak prowadził go i jego towarzyszy broni przez różne miejscowości, m.in.: Golub Dobrzyń, Rypin, Raciąż, Hajnówkę, Białowieżę.
        Żołnierze fotografowali miejsca, w których stacjonowali, okoliczną ludność, krajobrazy, a także często – siebie samych i swoje wojenne życie.
        Zdjęcia były jednocześnie kartkami pocztowymi wysyłanymi do bliskich.
      Jacob Lang wysyłał takich zdjęć bardzo dużo. Opisywał swoje życie, zamieszczał ciekawe uwagi o miejscach, w których przebywał.
       Na szczęście fotografie przetrwały do naszych czasów, a wnuk Jacoba Langa przekazał  je Jean – Luc Fechterowi. Jean  - Luc Fechter  kopie wielu tych zdjęć przekazał z kolei nam i tak pojawiły się na tej stronie.
 
lang.1
 
Zdjęcie Jakoba Langa przed kościołem w Raciążu

 lang.5

Na zdjęciu Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciązu, 100 lat później.

 

lang.2

 Jakob Lang z żoną przed ich domem w Kuchlendorf. Na stopniach schodów stoją dzieci. W oknach można dojrzeć rodziców Jakoba. Poniżej: obecny wygląd domu, na stopniach schodów stoją wnuk Langa - Alfred Lang (pierwszy z prawej) ze swoim siostrzeńcem Nicolasem Ball.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

lang.3

lang.4

   

 

zo14

 

zo15       Przesyłam podziękowania za kartkę z 25/3. Czy pan Lehrer wciąż na wakacjach? Przyjechałem tu bezpiecznie. Nadal jestem zdrowy i mam nadzieję, że Ty też. Mamy kolejny udany kwartał. Oprócz tego, nic specjalnego się nie dzieje. Mam nadzieję, że cię wkrótce zobaczę. Dużo   ciepłych pozdrowień i pocałunków.

 

zo8

 

zo9

 Raciąż, 20 czerwca 1915

Droga żono,

       Dziękuję za list z 12/6. Jestem szczęśliwy, że jesteście w dobrej formie i możecie zbierać siano. Buffler Ludwig jest obecnie na Węgrzech na granicy z Serbią. Dzisiaj dostałem pocztówkę od niego. Pogoda jest tutaj dobra. Oprócz tego,  jest spokojne i  dużo się nie dzieje. Jest to pocztówka z naszego małego żydowskiego miasteczka. Orkiestra gra  na rynku przed wysokim budynkiem. Mieszkamy na ulicy blisko kościoła po prawej stronie, gdzie są niskie domy. Dobrze jest żyć z nadzieją, że Cię znowu zobaczę. Pozdrawiam Was wszystkich.

 

Zobacz więcej zdjęć