logo4

  • sg1.jpg
  • sg2.jpg
  • sg3.jpg
  • sg4.jpg
  • sg5.jpg
  • sg6.jpg

flaga-francji-ruchomy-obrazek-0014

        Jacob Lang, żołnierz  Landsturm Infanterie Bataillon  Hagenau, spędził na wojnie trzy lata. Miał szczęście, że przeżył i wrócił do domu. Wojenny szlak prowadził go i jego towarzyszy broni przez różne miejscowości, m.in.: Golub Dobrzyń, Rypin, Raciąż, Hajnówkę, Białowieżę.
        Żołnierze fotografowali miejsca, w których stacjonowali, okoliczną ludność, krajobrazy, a także często – siebie samych i swoje wojenne życie.
        Zdjęcia były jednocześnie kartkami pocztowymi wysyłanymi do bliskich.
      Jacob Lang wysyłał takich zdjęć bardzo dużo. Opisywał swoje życie, zamieszczał ciekawe uwagi o miejscach, w których przebywał.
       Na szczęście fotografie przetrwały do naszych czasów, a wnuk Jacoba Langa przekazał  je Jean – Luc Fechterowi. Jean  - Luc Fechter  kopie wielu tych zdjęć przekazał z kolei nam i tak pojawiły się na tej stronie.
 
lang.1
 
Zdjęcie Jakoba Langa przed kościołem w Raciążu

 lang.5

Na zdjęciu Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciązu, 100 lat później.

 

lang.2

 Jakob Lang z żoną przed ich domem w Kuchlendorf. Na stopniach schodów stoją dzieci. W oknach można dojrzeć rodziców Jakoba. Poniżej: obecny wygląd domu, na stopniach schodów stoją wnuk Langa - Alfred Lang (pierwszy z prawej) ze swoim siostrzeńcem Nicolasem Ball.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

lang.3

lang.4

   

 

zo14

 

zo15       Przesyłam podziękowania za kartkę z 25/3. Czy pan Lehrer wciąż na wakacjach? Przyjechałem tu bezpiecznie. Nadal jestem zdrowy i mam nadzieję, że Ty też. Mamy kolejny udany kwartał. Oprócz tego, nic specjalnego się nie dzieje. Mam nadzieję, że cię wkrótce zobaczę. Dużo   ciepłych pozdrowień i pocałunków.

 

zo8

 

zo9

 Raciąż, 20 czerwca 1915

Droga żono,

       Dziękuję za list z 12/6. Jestem szczęśliwy, że jesteście w dobrej formie i możecie zbierać siano. Buffler Ludwig jest obecnie na Węgrzech na granicy z Serbią. Dzisiaj dostałem pocztówkę od niego. Pogoda jest tutaj dobra. Oprócz tego,  jest spokojne i  dużo się nie dzieje. Jest to pocztówka z naszego małego żydowskiego miasteczka. Orkiestra gra  na rynku przed wysokim budynkiem. Mieszkamy na ulicy blisko kościoła po prawej stronie, gdzie są niskie domy. Dobrze jest żyć z nadzieją, że Cię znowu zobaczę. Pozdrawiam Was wszystkich.

 

Zobacz więcej zdjęć